Naczynia żeliwne — żeliwo

Naczynia żeliwne są przede wszystkim niezwykle trwałe. Można uznać to za oczywistość, jednak wszyscy wiemy, jak mogą zużywać się materiały, które nazywane bywały trwałymi. W przypadku żeliwnych naczyń jest jednak inaczej, ponieważ są one absolutnie wytrzymałe. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie musicie o nich wiedzieć, jeśli bowiem będziecie użytkować i dbać o żeliwne naczynia — zostaną z Wami na lata. Jakie jeszcze korzyści przyniesie Wam używanie żeliwnych garnków?

Zalety gotowania w żeliwie i jaki związek ma to ze zdrowiem

Bardzo dużym plusem jest to, że żeliwne naczynia nagrzewają się w równomierny sposób, co ma znaczenie w kontekście łatwości gotowania dania. Nawet przy najmniejszym ogniu ciepły jest zarówno dół garnka, jak i jego ścianki. W rezultacie uzyskujemy zdrowsze dania, potrawy, które nie tracą w czasie gotowania wartości odżywczych. W ten sposób przygotowywane np. duszone mięso jest delikatne i bardzo zdrowe. Co ważne, używając żeliwnych garnków, nie potrzebujecie tłuszczu, a jeśli tak — to absolutne minimum. Dzięki temu zyskuje się zdrowsze i mniej kaloryczne dania.

Używalność żeliwnych garnków jest bardzo duża, z powodzeniem bowiem można wykorzystywać je do właściwie każdego rodzaju kuchenek: gazowych, indukcyjnych, ceramicznych i innych. Nie ma też żadnych przeciwwskazań przed użytkowaniem ich w piekarniku, a biorąc pod uwagę długie utrzymanie temperatury przez żeliwo, dostajemy garnek, w którym możemy także przechować danie, np. podczas kolacji dla rodziny. 

Żeliwne naczynia — fakty i wyzwania

Naczynia żeliwne produkowane są ze stopu węgla i żelaza, i to właśnie nazywane jest żeliwem. Dużym plusem korzystania z żeliwa jest fakt, że podczas gotowania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Jest to więc opcja bardzo korzystna dla osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia, poszukują rozwiązań prozdrowotnych i chcą wprowadzać pozytywne zmiany w swoim życiu — zaczynając właśnie od aspektów tak codziennych, jak gotowanie. 

Musimy pamiętać, że to częstotliwość użycia garnka i wybór potraw — zależy wyłącznie od nas. Ważny jest rozmiar garnka. Do gotowania codziennego powinniście wybrać okrągły garnek o rozmiarze 33 centymetrów — to w nim ugotujecie danie dla dwóch, a nawet trzech osób. Porcja dla kilku osób, w czasie większej kolacji lub spotkania ze znajomymi, będzie wymagała gotowania w garnku o średnicy 40 centymetrów. Może się to przydać również w sytuacji, gdy chcemy ugotować danie na kilka następnych dni.

Używalność garnków żeliwnych jest niebywała, można bowiem je wykorzystywać absolutnie do wszystkiego. To naczynie pozwalające na finezję w kuchni, a również na tradycyjną prostotę. Można w nim ugotować potrawy jednogarnkowe, potrawki, mięsa, zupy, warzywa. W żeliwnym garnku można upichcić delikatne mięso, zrobić zapiekankę, a nawet… przygotować chleb. Co interesujące, to naczynie przyda się też osobom ceniącym kuchnie świata: azjatycką, amerykańską czy afrykańską.

Dbajmy o siebie, dbajmy o żeliwne garnki

Aby nasze naczynie żeliwne wystarczyło nam na wiele lat, musimy dbać o nie w odpowiedni sposób. Zdecydowanie najważniejsze jest pierwsze użycie garnka. Zaczynamy od tego, że wykorzystując czystą wodę, dokładnie myjemy garnek. Nie dodajemy żadnych detergentów, nie wybieramy chemii ani środków żrących i czyszczących. Najlepsze będą po prostu — woda i miękka gąbka. W ten sposób upewnimy się, że naczyniu nic się nie stanie, a przy późniejszym gotowaniu wykorzystamy wszystkie jego zalety.

Po wysuszeniu żeliwnego garnka możemy nasmarować go jadalnym tłuszczem, czyli na przykład masłem. Wykonywanie tej czynności należy powtarzać przez jakiś czas. Dzięki temu unikniemy rdzewienia, a jedzenie nigdy nie będzie przywierać do ścianek. Żeliwne garnki dają nam bardzo wiele możliwości, nie tylko możemy w nich upiec wspomniany chleb, ale także gotować w nich na ognisku. To rozwiązanie na pewno będzie miało wielu zwolenników.

Related by Tags

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password